Především děti si neumějí představit svůj život bez jedné skvělé pochoutky. Zvlášť v létě je pro ně zmrzlina nejvyhledávanější potravinou, kterou by určitě zařadily do jídelníčku ráno, v poledne i večer. Zmrzlinu znali už staří Egypťané. I když asi nevypadala jako ta dnešní. Byla to směs ledu a různých ochucovadel. Dnes si mraženou pochoutku můžeme dopřát v mnoha podobách a chutích. Zmrzliny se vyrábějí různými způsoby. Dvěma základními jsou míchání a šlehání.
Ačkoliv to vypadá stejně, není to totéž.
o Šleháním se do zmrzliny dostává vzduch a Vy si vlastně kupujete i ten.
Jak poznat, jestli není ve vaničce více vzduchu nežli zmrzliny?Stačí se podívat na obal, kde by neměl být velký rozdíl mezi váhou a objemem. Kvalitní zmrzlina by měla obsahovat pouze třináct procent vzduchu. Po vyndání z mrazničky je tuhá a je potřeba ji nechat trochu povolit.
Je libo čabajkovou?
Jestliže chcete mlsat kvalitní zmrzlinu i z hlediska použitých surovin, pak určitě hledejte tu, která má co nejméně přidaných látek. Pokud je přeplněna stabilizátory, emulgátory, barvivy a aromatickými látkami, tak raději sáhnete o kousek vedle. Zmrzlina může být
· mléčná – obsahuje nejméně dvě a půl procenta mléčného tuku.
· smetanová – obsah mléčného tuku je alespoň osm procent.
· vodová – neobsahuje žádný tuk. Najdeme v ní jen vodu a příchutě.
· ovocná – je bez přidaného tuku. Očekávejte v ní jen vodu a patnáct procent ovocné složky. Jestliže je z citrusů, pak je dolní hranicí deset procent ovocné složky.
· sorbet – opět bez tuku, s ovocnou složkou dvacet pět procent. U citrusů patnáct procent.
Zajímavé jsou příchutě, které vznikají nově. V Čechách můžete narazit na čabajkovou zmrzlinu. V arabských zemích je luxusem ta, ve které jsou schovány plátky zlata. Angličané si pochutnávají na zmrzlině z tresky. V Německu mysleli i na psy a vyrobili jim jitrnicovou.